Matice česká
Publikace Malované závěsné portréty získala 1. místo za vynikající polygrafické zpracování v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2021
V pondělí 23. května 2022 proběhlo vyhlášení výsledků soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2021.
Společná publikace Národního muzea, Společnosti Národního muzea a nakladatelství Lika klubu autora Lubomíra Sršně Malované závěsné portréty: Sbírka oddělení starších českých dějin Národního muzea obdržela první cenu za vynikající polygrafické zpracování.
Porota u souboru tří publikací umístěných v kazetě zvláště ocenila vyrovnanost tiskového provedení ve všech dílech v celkovém rozsahu 820 stran, náročné a rozsáhlé litografické zpracování a knihařské zpracování ve vysokém standardu.
Kniha vyšla v úpravě Milana Sládka a byla vytištěna v tiskárně PBtisk.
Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok.
Publikaci je možné zakoupit v e-shopu Národního muzea.
Prohlášení vedení Matice moravské, Matice české a Matice slezské
Odsuzujeme brutální agresi vojsk Ruské federace proti nezávislé Ukrajině, která Rusko ničím neohrožovala, a naopak od roku 2014 čelila jeho četným nepřátelským aktům.
Vyzýváme všechny mírumilovné lidi doma i v zahraničí, aby Ukrajinu v jejím spravedlivém boji za uhájení samostatnosti a za svobodu své země všemožně podpořili a udělali vše pro to, aby Rusko stáhlo svá vojska z cizího území a aby se jeho vedení za své neospravedlnitelné zločiny proti mezinárodnímu právu, míru a lidskosti zodpovídalo.
V Brně, Praze a Opavě 2. března 2022
výbor Matice moravské výbor Matice české ústřední výbor Matice slezské
Matice česká vznikla roku 1831 z iniciativy Františka Palackého a skupiny vlastenců, kteří usilovali o povznesení českého jazyka a literatury. Stal se z ní jeden z nejvýznamnějších českých publikačních podniků, vydala mj. Jungmannův Slovník česko-německý či Palackého Dějiny národu českého.
Ve 20. století musela Matice svoji vydavatelskou činnost omezit. Naopak po druhé světové válce rozšířila aktivity přednáškové. K jejím členům v šedesátých letech patřil mj. i Václav Havel. V této a další paměťové práci, která připomíná kulturní rozmanitost českých zemí a hodnoty minulosti, pokračuje Matice v rámci Společnosti Národního muzea dodnes.
>> Více o historii Matice české
Stáhněte si:
Informační leták o Matici české
Zpráva o hospodaření MČ za období 2019–2023 a struktura členstva v roce 2023
Program akcí (nejen) pro členy Matice české
Aktuální program doprovodných akcí najdete na stránce >> Akce Matice české
Zájemce o aktuální informace o programu prosíme, aby na e-mail matice.ceska@nm.cz sdělili svou používanou aktuální e-mailovou adresu. Pokud si pro vážné důvody člen nemůže e-mailovou adresu zařídit, nechť tuto informaci sdělí P. Muchkovi (tel. 224 497 333), společně se pokusíme najít vhodné řešení, aby informace o činnosti Matice české mohl každý člen průběžně získávat.
Aktuální publikace Matice české
Na níže uvedeném odkazu si můžete stáhnout a vytisknout Zpravodaje Matice české a Matiční listy.
>> Zpravodaj Matice české a Matiční listy
V listopadu 2016 uspořádala Matice česká v Nové budově Národního muzea literární kolokvium pod názvem Literární paměť ve středních Čechách.
Stáhněte si Elektronickou verzi sborníku (2,80 MB).
Úřední hodiny Matice české
Vždy první středa v měsíci od 14:00 do 16:30 hod.
Nová budova Národního muzea
Vinohradská 1
110 00 Praha 1
(1. patro v tzv. Prezidentském salonku)
Kontakt
Adresa:
Václavské náměstí 68
110 00 Praha 1
e-mail: matice.ceska@nm.cz
Jednotlivé kontaktní osoby naleznete na stránce >> Matice česká – Kontakty
Placení členských příspěvků, přijímání nových členských přihlášek
je možné v úředních hodinách Matice české (viz výše). Členské příspěvky a přihlášky se také přijímají během všech akcí Matice české.
Upozornění: Ten, kdo dva roky nezaplatil členský příspěvek Společnosti Národního muzea, přestává být jejím členem.
>> Více informací o výhodách a podmínkách členství