Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

V aréně amfiteátru: Římské gladiátorské zápasy, jejich aktéři a přihlížející

Termín konání: 3.3.2020

V aréně amfiteátru: Římské gladiátorské zápasy, jejich aktéři a přihlížející Přednáška z cyklu Odpočinek a volný čas v životě antického člověka

Mezi památkami antického starověku udivují svou četností a monumentalitou amfiteátry, římské arény pro konání gladiátorských zápasů. Tyto dobře rozpoznatelné stavby nacházíme ve všech koutech římské říše. V hledišti se tísnily tisíce diváků, kteří přihlíželi soubojům gladiátorů mezi sebou či s divokými zvířaty. Mnozí gladiátoři se stali miláčky vášnivě fandícího publika a byli skutečnými celebritami své doby a pochopitelně budili vášně napříč celou společností. Svědčí o tom velké množství zobrazení gladiátorů na mozaikách, freskách, reliéfech i každodenních předmětech i nejrůznější písemné zmínky o nich.

Přednáší: Pavel Titz

Termín konání: 3. 3. 2020, 17:00 hod., Nová budova Národního muzea

Vstup zdarma


O přednáškovém cyklu:

Nový přednáškový cyklus posluchačům přiblíží někdy vzácné, jindy častější okamžiky, kdy se Řekové, Římané či další obyvatelé antického Středomoří mohli vzdát honu za obživou a zamířili za zábavou. Třebaže ve své době nemohli využít moderních technologií a především se nemohli k některým druhům zábavy uchýlit kdykoli se jim zachtělo, i tak byla paleta možností trávení prací nevyplněného času poměrně pestrá. V tomto cyklu se zaměříme jen na některé z nich.

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému