Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Svetové dedičstvo UNESCO - Dunajský Limes Romanus na Slovensku

Termín konání: 12.4.2022

Svetové dedičstvo UNESCO - Dunajský Limes Romanus na Slovensku Přednáška z cyklu „Novinky ze světa starých Řeků, Římanů a dalších obyvatel antického světa“

Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes Romanus (západná časť) je od 30. júla 2021 zapísaná v prestížnom Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, spoločne so súčasťami v Nemecku a Rakúsku. Rozhodol o tom v tajnom hlasovaní Výbor svetového dedičstva na svojom 44. zasadnutí konanom v čínskom meste Fu-čou (Fuzhou). Zápis sa týka prvej, západnej, časti Dunajského Limesu a zahŕňa 77 pamiatok rímskeho hraničného systému na rieke Dunaj od bavorského Bad Göggingu po Ižu na Slovensku. Vďaka tomuto zápisu získalo Slovensko novú, v poradí už ôsmu lokalitu Svetového dedičstva UNESCO.

Dunajský Limes sa tiahol v dĺžke zhruba 2 000 km od Einingu v Bavorsku až k Čiernemu moru a od čias cisára Augusta až do 6. storočia n. l. tvoril v tejto časti Európy severnú hranicu Rímskej ríše. Využíval obranný potenciál prirodzenej bariéry – toku Dunaja. Pozdĺž rieky bola vybudovaná reťaz vojenských pevností a táborov prepojených limitnou cestou.  Súčasťou Dunajského Limesu na slovenskom území sú dve národné kultúrne pamiatky – Rímsky vojenský tábor (kastel) Gerulata v Bratislave - Rusovciach a Rímsky vojenský tábor (kastel) v Iži.

Přednáší: Jaroslava Schmidtová
Termín a místo konání: 12. 4. 2022, 17:00 hod., Velký přednáškový sál Nové budovy Národního muzea

Vstupné: dobrovolné ve prospěch Ukrajiny


O přednáškovém cyklu: Antický svět nebyl jen světem starých Řeků a Římanů a nešlo jen o Středomoří. V kontaktu s ním a pod jeho bezprostředním vlivem bylo nakonec množství různých etnik a kultur, které na tyto podněty reagovaly různě a po svém s ohledem na charakter těchto kontaktů. Díky tomu nám antický svět a přilehlé oblasti nabízejí pestrou škálu materiálu k poznání a přemýšlení. Tento cyklus přednášek nás zavede do různých částí antického světa a přiblíží nám život jejich obyvatel z perspektivy odlišných památek, které nám po sobě zanechali. Všechny ale vypovídají o jejich životě ve dnech svátečních i všedních, které se odvíjely od kulturního, historického i přírodního charakteru prostředí, kde se tito lidé nacházeli.

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému