Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Počátky a starší fáze keltského mincovnictví v Čechách

Termín konání: 13.11.2018

Počátky a starší fáze keltského mincovnictví v Čechách Přednáška z cyklu Keltové a antický svět

Přednáška se zabývá keltským mincovnictvím v Čechách v průběhu 3. a 2. století př. Kr. a vychází z nově vydané knihy na toto téma. Představí nový pohled na počátky a starší fázi mincovnictví na českém území s přihlédnutím k situaci v oblasti koridoru Jantarové stezky, tedy v regionech mezi Slezskem a rakouským Podunajím.

Součástí přednášky bude rovněž komplexní zhodnocení statérů typu Niké, které reprezentují nejstarší typ keltských mincí ve střední Evropě, jejichž původ lze hledat také na českém území. Komplexní zpracování tématu prokázalo existenci nejméně 50 sérií a typů mincí produkovaných v oblasti České kotliny a naznačujících značnou vnitřní diferenciaci keltských komunit usazených v této oblasti.

Přednáší: Jiří Militký

Termín konání: 13. 11. 2018 / 17.00 / Velký kongresový sál Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Vstup zdarma


Cyklus Keltové a antický svět 

S ohledem na právě probíhající výstavu KELTOVÉ v Národním muzeu se cyklus přednášek věnovaných antickému starověku tentokrát zaměří na vzájemný vztah Keltů a antického světa. Zatímco výstava se zakládá na nálezech z území České republiky, přednášky přiblíží často intenzivní a také komplikovaný kontakt Keltů, Řeků i Římanů. V průběhu staletí vzájemných kontaktů se role zmíněných aktérů významně proměňovaly. Mění se jak místo, kde ke kontaktům dochází, tak způsob vzájemné (ne)komunikace i charakter zdrojů informací, které máme k rekonstrukci těchto dějů k dispozici. Připravili jsme pro vás tři tematické přednášky a tři kurátory komentované prohlídky výstavy KELTOVÉ.  

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému