Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Keltové v antickém světě

Termín konání: 30.10.2018

Keltové v antickém světě Přednáška z cyklu Keltové a antický svět

Populace označované termínem Keltové někdy vnímáme jako obyvatelstvo našeho území, jindy jako kmeny obývající širší střední a západní Evropu, případně Britské ostrovy. Méně známý je fakt, že určitá část Keltů podnikla významné výpady směrem do antického světa, který někdy zcela zaskočila, jindy jím řádně otřásla.

Přednáška přiblíží keltské vpády na Apeninský poloostrov, Balkán i do Malé Asie a zmíní nejen ohlas v písemných pramenech, který tyto ataky vyvolaly u současníků a jejich následovníků, ale přiblíží také řadu antických děl, jejichž vznik je těmito událostmi přímo iniciován nebo alespoň inspirován.

Přednáší: Pavel Titz

Termín konání: 30. 10. 2018 / 17.00 / Velký kongresový sál Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Vstup zdarma


Cyklus Keltové a antický svět 

S ohledem na právě probíhající výstavu KELTOVÉ v Národním muzeu se cyklus přednášek věnovaných antickému starověku tentokrát zaměří na vzájemný vztah Keltů a antického světa. Zatímco výstava se zakládá na nálezech z území České republiky, přednášky přiblíží často intenzivní a také komplikovaný kontakt Keltů, Řeků i Římanů. V průběhu staletí vzájemných kontaktů se role zmíněných aktérů významně proměňovaly. Mění se jak místo, kde ke kontaktům dochází, tak způsob vzájemné (ne)komunikace i charakter zdrojů informací, které máme k rekonstrukci těchto dějů k dispozici. Připravili jsme pro vás tři tematické přednášky a tři kurátory komentované prohlídky výstavy KELTOVÉ.  

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému