Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Archeologie s nadhledem. Když pohled shůry prozradí víc

Termín konání: 25.4.2023 - 25.4.2023

Archeologie s nadhledem. Když pohled shůry prozradí víc Přednáška z cyklu „Různými cestami vpřed za poznáním minulosti II“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Přesto jsou však možnosti archeologie omezeny, a proto tato disciplína hledá možnosti spolupráce s dalšími vědními obory, které mohou nabídnout odpovědi na otázky, které archeology i příznivce dávné historie trápí. Cyklus přednášek naváže na podzimní povídání a jednotliví řečníci v dalších přednáškách přiblíží přístupy dalších disciplín s archeologií spolupracujících. I tyto metody se překotně rozvíjejí a archeologický materiál je podrobován stále novým pokusům o přesnější a detailnější výpověď. Naše znalosti o dávných lidech se tak po drobných krůčcích a někdy i skocích posouvají vpřed.

Přednášky jsou pořádány Společností Národního muzea – Sekcí přátel starověkých civilizací a Oddělením pravěku a antického starověku Národního muzea.


Archeologie s nadhledem. Když pohled shůry prozradí víc

Pojem letecká archeologie byl v minulosti naší veřejnosti již prezentován, a tak je současníkům již poměrně dobře znám. Tento několik dekád rozvíjený způsob získávání dat prostřednictvím fotografií pořízených z letadla vede ke zlepšení našich představ o rozšíření a rozmístění jednotlivých složek archeologického dědictví v krajině. Poslední desetiletí a roky však v tomto segmentu archeologie rozdaly nové karty a do hry tak může a také vstupuje doslova nejširší veřejnost. A to už se nejen nemusíte vznést do vzduchu, ale dokonce ani vyjít z pokoje.

O tom, jak dnes získáváme přehled o vazbě archeologického dědictví na terén a krajinu i o tom, jak k tomu může přispět každý z nás, bude tato přednáška.

Přednáší: Pavel Titz (Národní Muzeum)
Termín a místo konání: 25. 4. 2023, 17.00 h, Velký kongresový sál Nové budovy Národního muzea
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému