Archeologie. Možnosti a limity poznání minulosti
Termín konání: 18.10.2022 - 18.10.2022
Přednáška z cyklu „Různými cestami vpřed za poznáním minulosti“
Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Přesto jsou však možnosti archeologie omezeny, a proto tato disciplína hledá možnosti spolupráce s dalšími vědními obory, které mohou nabídnout odpovědi na otázky, které archeology i příznivce dávné historie trápí. Cyklus přednášek posluchače nejprve uvede do vybraných metod standardní archeologické práce, v dalších přednáškách však jednotliví řečníci přiblíží přístupy jiných disciplín s archeologií spolupracujících. Jako každá věda se i tyto překotně rozvíjejí a archeologický materiál je podrobován stále novým pokusům o přesnější a detailnější výpověď. Po drobných krůčcích a někdy i skocích se naše znalosti o dávných lidech posouvají vpřed.
Přednášky jsou pořádány Společností Národního muzea – Sekcí přátel starověkých civilizací a Oddělením pravěku a antického starověku Národního muzea.
Archeologie. Možnosti a limity poznání minulosti
Lidé si jsou vědomi toho, že stopy minulosti lze nalézt v zemi již přes dva tisíce let. Jako věda se archeologie rodí v 19. století a rozvíjí se mnoha směry. Staví na několika základních principech, buduje své chronologie, typologie a neustále precizuje své interpretace. I tak je ale může rozbít na padrť jediný překvapivý nález. Jak tedy archeologové přemýšlejí a jaké „nástroje“ k tomu užívají si přiblížíme v této přednášce.
Přednáší: Pavel Titz
Termín a místo konání: 18. 10. 2022, 17:00 h, Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstupné zdarma
sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací | Tisk | Poslat akci známému