Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Přednáškový cyklus věnovaný Jaroslavu Šulcovi

Termín konání: 15.5.2023 - 15.5.2023

Přednáškový cyklus věnovaný Jaroslavu Šulcovi Akce Paleontologické sekce Společnosti Národního muzea a Ústavu pro studium totalitních režimů

V tomto roce si připomeneme smutné výročí 80. let od popravy českého paleontologa Dr. Jaroslava Šulce, který obětoval svůj život pro „vyšší cíle“. Jaroslav Šulc se aktivně zapojil hned po německé okupaci v roce 1939 do odbojové organizace Obrana národa. Roznášel letáky v říjnu 1939, v zimě 1939/1940 hledal úkryty pro vysílačky a nakonec počátkem roku 1940 vytipoval skrýš pro zbraně k plánovanému povstání proti Němcům. Do tohoto úkrytu osobně odvezl, mimo jiné i s pomocí Josefa Mašína, minimálně dva závozy zbraní a po povodni, která postihla Prahu na jaře 1940 zbraně ošetřil, zabalil a odvezl na jiné místo. Bohužel byl krátce potom zatčen Gestapem, téměř tři roky vězněn a 20. května 1943 v Berlíně popraven.

Jeho osobní statečnost bychom rádi ocenili realizací a umístěním pamětní desky na sloupek u jeho rodného domu v Dejvicích (14. 5. 2023) a také večerem v Národním muzeu 15. 5. 2023, který bude věnován Jaroslavu Šulcovi, ale i dalším stovkám mužů a žen, kteří tvořili Obranu národa a vesměs za to zaplatili cenou nejvyšší.
 
Kromě přednášek zaměřených na život a paleontologickou kariéru Jaroslava Šulce Vás čeká přednáška od největšího českého znalce organizace Obrana národa a expertky na československé oběti nacistického režimu, historiků Dr. Stanislava Kokošky a paní Dr. Pavly Plaché z Ústavu pro studium totalitních režimů.
 
PROGRAM KE STAŽENÍ

Vstup na přednášky je zdarma!

sekce: Akce Paleontologické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému