Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Za safíry ze Srí Lanky

Termín konání: 17.4.2023 - 17.4.2023

Za safíry ze Srí Lanky Přednáška mineralogické sekce

Ostrov drahokamů, i tak lze pojmenovat Srí Lanku, kde drahé kameny jsou jedním z hlavních přírodních zdrojů. Přednáška se zaměří na safíry, tedy na vzácnou odrůdu korundu, která se na ostrově těží již po několik staletí. V první části přednášky se blíže podíváme na geologii ostrova a vysvětlíme si původ různě barevných safírů. Poté se mineralogicky a gemologicky zaměříme na safíry samotné a na konkrétních příkladech si ukážeme, jak lze rozlišit přírodní safír od synteticky vyrobeného, či jak rozpoznat následné umělé úpravy, které ovlivňují jejich kvalitu a cenu.

Ve druhé části přednášky se zaměříme na těžbu, výskyt a drahokamovou kvalitu safírů z vybraných nalezišť a také si přiblížíme dopady zdejší hospodářské krize na současný trh s drahými kameny. Na závěr si zkusíme zodpovědět otázku, zdali existuje na Srí Lance v blízké budoucnosti naděje na ekologicky a zároveň ekonomicky udržitelnou těžbu.

Přednáší: Bc. Štěpán Jaroměřský F.G.G., E.G.
Termín a místo konání: 17. 4. 2023, 17.30 h, přednáškový sál 102, Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

Vstupné zdarma

 

sekce: Akce Mineralogické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému