Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Krásné acháty z Krásného Lesa

Termín konání: 19.2.2024 - 19.2.2024

Krásné acháty z Krásného Lesa Přednáška mineralogické sekce SNM

Krušné hory jsou již od středověku známé výskyty křemenných žil s nádhernými ametysty, jaspisy a acháty, které vykazují často neobvyklou texturu a barevnost ovlivněnou pseudomorfózami v kombinaci s impregnací inkluzí minerálů jako je např. hematit a jiné. Všem sběratelům jsou dobře známé lokality jako Ciboušov, Horní Halže, Ahníkov a další. 

Jiří Svoboda se zabýval méně známou lokalitou, která se nachází u obce Krásný Les. Objev této lokality se uskutečnil při výstavbě nového úseku dálnice D8, kdy při ražbě tunelů v nejvýchodnější části Krušných hor byly odhaleny bloky hornin v mohutném odvalu. V nich byly nalezeny krásně rudé karneolové acháty, které se svou estetikou vyrovnají známějším lokalitám křemenných hmot v Krušných horách.

V rámci přednášky se detailně seznámíte s lokalitou a jejími minerály a budete si moci prohlédnout reprezentativní ukázky na vlastní oči. K nahlédnutí bude i kniha Krásné acháty z Krásného Lesa napsaná sběratelem Jiřím Svobodou, kterou si bude možné po přednášce koupit za zlevněných 499 Kč.  

Přednáší: Jiří Svoboda, sběratel minerálů
Termín a místo konání: 19. 2. 2024, 17.30 h, přednáškový sál 102, Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

Vstupné: zdarma

sekce: Akce Mineralogické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému