Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Jako Fénix z popela: Biogenní komponenta ve zdrojových materiálech vltavínů

Termín konání: 20.11.2023 - 20.11.2023

Jako Fénix z popela: Biogenní komponenta ve zdrojových materiálech vltavínů Přijďte se blíže seznámit s nejkrásnějšími tektity!

Dopad velkého asteroidu na zemský povrch, tzv. impakt, vytváří kromě rozměrného kráteru řadu produktů vzniklých šokovou přeměnou pozemských sedimentů a hornin vlivem obrovského tlaku a teploty. Patří k nim i tektity, přírodní skla vytvořená během impaktu přetavením povrchových materiálů a vyvržená do velké vzdálenosti od mateřského kráteru. Mezi nejznámější a bezesporu i nejkrásnější tektity patří vltavíny, průhledná zelená sklíčka nejrůznějších tvarů s povrchem zbrázděným kanálky a krátery či zježenými ostrými výstupky, často s uzavřenými bublinkami a stopami mísení a tečení skloviny. Na přednášce bude posluchač podrobně seznámen se zdrojovým materiálem vltavínů a jak se tento zdrojový materiál projevil na jeho celkovém složení.

Přednáší: Ing. Jiří Mizera, Ph.D., Ústav jaderné fyziky AV ČR
Termín a místo konání: 20. 11. 2023, 17.30 h, přednášková místnost 102, Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

Vstupné: zdarma

sekce: Akce Mineralogické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému