Erupce sopky Fagradalsfjall
Termín konání: 11.4.2022
Erupce islandské sopky Fagradalsfjall v roce 2021 přinesla profesionálům i nadšencům neobyčejnou možnost pozorovat vznik sopky a její vývoj doslova v přímém přenosu. Počínaje bohatou databází vstupních dlouhodobých měření, následovaných nepřetržitým přenosem několika webkamer a konče tisíci amatérských videí na internetu a tisíci příběhy lidí, kteří se k sopce vypravili. Absence větších sopečných pum a nízký podíl jedovatých plynů dovolovaly se k sopce přiblížit doslova na dotek. Který geolog by v duchu netoužil po tom šťourat v tekoucí lávě kladívkem?
Mgr. Jeroným Lešner je inženýrský geolog, zaměřený na průzkumy pro projektování staveb. Jeho pozorování aktivní erupce se proto zacílilo na zajímavosti vznikajících povrchových geomorfologických tvarů, na zásady tečení lávových proudů, na změny budoucí pevnosti horniny v rámci místa erupce, na potenciální náchylnost vznikajících hornin na zvětrávání a na další detaily, které mají vliv na výslednou podobu sopečného reliéfu krajiny a na porozumění při mapování výsledných povrchových tvarů.
Součástí promítání budou jak strhující snímky přímo z místa erupce, doprovázené bezprostředními zkušenostmi s nezvyklými doprovodnými přírodními jevy, tak ukázky vzácných nestabilních amorfních forem lávy, které se podařilo vzorkovat od čela lávových proudů až po okraj sopečného kuželu, a to v některých případech dokonce ještě za horka, tak, že jsou postiženy pouze minimem zvětrání. S ohledem na skutečnost, že k sopkám se do obdobné blízkosti prakticky nikdy nedá dostat (ani Reunion, Erta Ale či havajské sopky takovou blízkost přístupu nedovolují), poskytla tak sopka Fagradalsfjall jedinečnou příležitost, která se možná nebude na Zemi opakovat desítky let.
Přednáší: Mgr. Jeroným Lešner
Termín a místo konání: 11.4. 2022, 17:30 h, přednášková místnost 102, Historická budova Národního muzea
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)
Vstupné zdarma
sekce: Akce Mineralogické sekce | Tisk | Poslat akci známému